Senų skolų išieškojimas. Ar skoloms taikoma senatis?

Skolos išieškojimas dažnai būna greitas procesas ir su dauguma skolininkų dažniausiai pavyksta susitarti geranoriškai. Tačiau jei skola neatiduodama metai iš metų, ar dar galima tikėtis ją atgauti, ar skoloms taikoma senatis?

  • Skolos valstybinėms įstaigoms

Valstybei nesumokėtų socialinio draudimo įmokų, muito ar kitų mokesčių skolų išieškojimas vykdomas kiek kitaip nei kitų skolų. Jei susikaupusios skolos valstybei negrąžinamos per 5 – erius metus, tokiu atveju šioms skoloms taikoma senatis ir jos būna „nurašomos“. Senaties terminas pradedamas skaičiuoti nuo teisės priverstinai išieškoti skolą dienos, o praėjus 5 metams mokesčių administratoriai nebeturi teisės išieškoti šios skolos.

  • Ikiteisminių skolų išieškojimas

Ikiteisminiu būdu išieškomos skolos neturi jokio senaties termino. Šiuo būdu su skolininku bandoma susitarti geranoriškai. Ikiteisminių skolų išieškojimo procesas vykdomas be teismo nuosprendžio, todėl negali būti areštuotos skolininko banko sąskaitos, turtas, daromi išskaitymai iš darbo užmokesčio. Išieškoti skolą ikiteisminiu būdu galima tik tuo atveju jei skolininkas yra linkęs geranoriškai grąžinti skolą.

  • Teisminių skolų išieškojimas

Skolų išieškojimui teisminiu keliu yra taikomas 10 metų senaties terminas. Tai reiškia, kad dėl atsiradusios skolos į teismą reikia kreiptis per 10 metų nuo skolos atsiradimo dienos. Jei skola negrąžinama ilgiau nei 10 metų, tokiu atveju vis dar galima kreiptis į teismą. Tačiau teismas palankų sprendimą praėjus senaties terminui priims tik tuo atveju, jei buvo svarbių aplinkybių, dėl kurių į teismą nebuvo kreiptasi anksčiau.

Iš teismo gavus vykdomąjį dokumentą, jį perduoti antstoliui reikia per 5 metus, kitu atveju taikomas senaties terminas ir kreditorius nebegali reikalauti priverstinai išieškoti skolos. Jei taip nutiko, kad per 5 – erius  metus vykdomasis dokumentas nebuvo perduotas antstoliui, galima pakartotinai kreiptis į teismą prašant šį terminą atstatyti, bet teismui būtina pateikti objektyvius dokumentus, įrodančius svarbias priežastis, dėl kurių per nurodytą laikotarpį nebuvo kreiptasi į antstolį.

Jei dėl skolos buvo kreiptasi į teismą, buvo gautas vykdomasis raštas įpareigojantis skolininką grąžinti skolą ir šis dokumentas laiku buvo perduotas antstoliui, tokiu atveju senaties termino išieškomai skolai nėra. Iš skolininko skola per antstolį bus išieškoma tol, kol ji bus grąžinta.

Daugiau informacijos bus suteikta apsilankius https://teisineskonsultacijos.lt svetainėje.


Paskelbta

sukūrė

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *